• Subcribe to Our RSS Feed

Dla przedszkoli

Wszystkie typy zajęć pod względem merytorycznym i formą są dostosowane do wieku dzieci. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w przygotowywaniu i prowadzeniu spotkań z astronomią w przedszkolach, udało się nam stworzyć zajęcia ciekawe i atrakcyjne dla dzieci, a przy tym wysoko oceniane przez nauczycieli za ich dużą wartość merytoryczną. Kliknij odnośniki poniżej aby poznać szczegóły.

 

  • Pokazy w mobilnym planetarium

Średni czas seansu dla przedszkolaków w mobilnym planetarium wynosi 30 minut. Pod kopułę planetarium zapraszamy wszystkie dzieci, począwszy od 3-latków.
az14

Gwiezdne opowieści >>

Podczas seansu odbywamy wędrówkę po naszym nocnym niebie i poznajemy wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Obserwujemy rozgwieżdżone niebo i przepiękne, kolorowe gwiazdozbiory. Poznajemy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory oraz związane z nimi legendy. Oglądamy znaki zodiaku i słuchamy piosenki o nich. Dowiemy się także dlaczego gwiazdy świecą i gdzie są gdy wzejdzie Słońce. Z bliska obejrzymy Księżyc, wszystkie planety oraz naszą gwiazdę. Poznamy w ten sposób rodzinę Słońca, czyli Układ Słoneczny.

Kosmiczna podróż >>

Sympatyczny RoboRynio – robot pokładowy, zabiera dzieci w fantastyczną podróż w kosmos. Wyjaśnia czym jest prom kosmiczny, a czym rakieta, pokazuje stację kosmiczną i tłumaczy do czego astronaucie służy kombinezon. Pierwszym przystankiem kosmicznej podróży jest Księżyc, czyli miejsce gdzie astronauci już byli, potem ruszymy na Marsa i asteroidy, czyli cele przyszłych misji kosmicznych. Podczas naszej podróży odwiedzimy wszystkie planety, a nawet polecimy do środka Drogi Mlecznej. Pokaz uzmysławia dzieciom jak duża różnorodność obiektów istnieje we wszechświecie i jak ogromne dzielą je odległości. Dowiemy się także kim jest astronauta i jak przygotowuje się do lotu.

Dzieci gwiazd >>

czyli wszystko o gwiazdach. Zabawny Słonik i Słoninka – gwiezdny chłopiec i dziewczynka, opowiedzą czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, gdzie się rodzą i jak umierają, a także jaką gwiazdą jest Słońce. Ponadto dowiemy się czym są mgławice i galaktyki  oraz dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd.

W przygotowaniu: Rodzina Słońca >>

wszystko o naszej gwieździe oraz planetach i mniejszych skałach i bryłach lodu, które krążą wokół niej. Ale także o innych gwiazdach: czy są podobne do Słońca, czy krążą wokół nich
planety, na których rozwinęło się życie i dlaczego gwiazdy mają różne kolory.

 

  • Warsztaty astronomiczne

Polecamy cztery tematy warsztatów, które wzbudzają największe zainteresowanie wśród przedszkolaków. Jednak na Państwa życzenie możemy przygotować i poprowadzić zajęcia na dowolny inny temat związany z astronomią. Optymalny czas trwania zajęć wynosi 45 minut, ale możemy go dowolnie dostosować do Państwa potrzeb. Warsztaty szczególnie polecamy dla najstarszych grup w przedszkolu. Proponowane tematy warsztatów:

az06

Lecimy w Kosmos >>

Wszystko o statkach, lotach kosmicznych i  życiu w przestrzeni kosmicznej. Dzieci dowiedzą się m.in. dlaczego rakieta może polecieć w kosmos i jak przebiega lot. Ponadto, wcielą się w rolę astronauty, który chodzi po Księżycu i naprawia statek kosmiczny. Warsztaty dostarczą dużo zabawy, ale także sporą dawkę wiedzy o podboju kosmosu.

Rodzina Słońca >>

Podczas warsztatów dzieci wspólnie wykonają model Układu Słonecznego, poznają dzięki temu wszystkie planety, dowiedzą się co stało się z Plutonem i czym są komety, a także obejrzą prawdziwe meteoryty i nauczą się je rozpoznawać.

Najpiękniejszy gwiazdozbiór >>

jak powstają gwiazdozbiory, które z nich są najciekawsze i jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje, to tematy, które dzieci poznają podczas tych warsztatów. Oryginalną i efektowną pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany najpiękniejszy gwiazdozbiór, w którym błyszczące koraliki zastąpią najjaśniejsze gwiazdy.

Słońce – nasza gwiazda >>

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jaką gwiazdą jest Słońce, dlaczego świeci, jakie jest w porównaniu z innymi gwiazdami, które widać nocą, jak dużo energii wytwarza oraz jak bezpiecznie można je obserwować. Ponadto dzieci samodzielnie wykonają trójwymiarowy model naszej gwiazdy.

Srebrny glob, czyli wszystko o Księżycu >>

na tellurium, czyli modelu układu Księżyc – Ziemia – Słońce dzieci będą mogły zobaczyć jak powstają zaćmienia oraz fazy Księżyca, dlaczego widzimy jego różne kształty. Dużo zabawy dostarczy odtwarzanie w mące kraterów uderzeniowych, których całe mnóstwo widzimy na powierzchni Księżyca, a niecodzienną pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany taki krater w specjalnej masie plastycznej.

Teleskop bez tajemnic  >>

podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak działa i wygląda teleskop, obejrzą Słońce lub element krajobrazu przez ten przyrząd optyczny. Wykonają także proste eksperymenty z soczewkami oraz zrobią filtr do bezpiecznego oglądania Słońca, który będą mogły wziąć ze sobą do domu. Świetnym uzupełnieniem tych zajęć jest obserwacja Słońca przez teleskop – więcej szczegółów poniżej.

Sputnik i reszta  >>

warsztaty poświęcone sztucznym satelitom Ziemi, podczas których dzieci nie tylko poznają krótką historię podboju Kosmosu, ale także samodzielnie wykonają bardzo efektowne modele satelitów, m.in. Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę wysłanego przez ludzi w Kosmos.

 

  • Słońce przez teleskop

plx11Wszyscy wiemy jak trudno, a nawet niebezpiecznie jest patrzeć prosto w Słońce. Jednak dzięki specjalnym teleskopom słonecznym, które przywieziemy do przedszkola, dzieci będą mogły bezpiecznie obejrzeć tarczę naszej gwiazdy, a także niektóre na niej szczegóły, jak ciemne plamki, czyli plamy słoneczne, a przy odrobinie szczęścia także olbrzymie wyrzuty materii, czyli wybuchy na Słońcu. Z pewnością będzie to ciekawe i wartościowe przeżycie dla dzieci.

Pokazy Słońca przez teleskop mogą być osobną formą zajęć lub uzupełnieniem warsztatów lub pokazów w mobilnym planetarium. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia pokazów Słońca jest bezchmurne niebo.

Zapytaj o terminy i ceny