Zapraszamy wszystkie przedszkolaki na kosmiczną przygodę
podczas zajęć astronomicznych!

Nie będą to nudne malowanki, czy skakanie w kulkach lub puszczanie baniek mydlanych. Proponujemy zajęcia nietypowe, rozbudzające zainteresowania i ciekawość świata. Nie muszą Państwo wychodzić z przedszkola, przyjedziemy do Was.

Pokazy w mobilnym planetarium

We wnętrzu na kopule sferycznego namiotu wyświetlany jest specjalnie przygotowany pokaz astronomiczny. Maksymalnie mieści się w nim 25 osób. Czas trwania ok. 30 minut.

TEMATY POKAZÓW

 • “Gwiezdne opowieści” – podczas pokazu poznamy jedne z najpiękniejszych gwiazdozbiorów widocznych na naszym niebie. Oczywiście obejrzymy także wszystkie planety, sprawdzimy fazę Księżyca oraz poznamy obiekty głębokiego nieba, widoczne jedynie przez bardzo duże teleskopy.
 • Gwiezdne opowieści św. Mikołaja” – podczas pokazu poznamy gwiazdozbiory widoczne zimą – m.in. Byka i Oriona – jedne z najpiękniejszych gwiazdozbiorów widocznych na naszym niebie. Oczywiście obejrzymy także wszystkie planety, sprawdzimy fazę Księżyca oraz poznamy obiekty głębokiego nieba, widoczne jedynie przez bardzo duże teleskopy. Ponadto przeniesiemy się w czasie – do 24 grudnia i sprawdzimy, która gwiazda, jako pierwsza zaświeci na niebie wskazując porę wigilijnej wieczerzy.A przewodnikiem po świątecznym zimowym niebie będzie św. Mikołaj.
 • Kosmiczna podróż” – o tym, czym można polecieć w kosmos, do czego służy kombinezon kosmiczny, gdzie ludzie już byli i dokąd planują polecieć w najbliższym czasie. Ale również zobaczymy Księżyc, planety, mgławice i galaktyka. Przewodnikiem po kosmosie będzie Roborynio –  śmieszny robocik pokładowy.
 • Dzieci gwiazd“, czyli wszystko o gwiazdach. Zabawny Słonik  i Słoninka – gwiezdny chłopiec i dziewczynka opowiedzą, czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, gdzie się rodzą i jak umierają, a także o tym jak powstają i co wspólnego ze Słońcem mają zorze polarne. Ponadto dowiemy się, czym są mgławice i galaktyki  i dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd. 
 • „Rodzina Słońca” – wszystko o naszej gwieździe oraz planetach i mniejszych skałach i bryłach lodu, które krążą wokół niej. Ale także o innych gwiazdach: czy są podobne do Słońca, czy krążą wokół nich planety, na których rozwinęło się życie i dlaczego gwiazdy mają różne kolory. 
 • „Podglądamy Kosmos”, czyli co nieco o teleskopach, łazikach, sondach kosmicznych  i innych przyrządach, którymi astronomowie badają odległe gwiazdy, planety, galaktyki i mgławice. Bardzo trudne i skomplikowane urządzenia przedstawione w łatwy, zabawny i zrozumiały sposób.
 • „Wyprawa na Ziemię” Akcja filmu toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które widzimy z kosmosu i Księżyca. Oglądamy wizję bazy księżycowej. Dziadek opowiada wnukom, urodzonym na Księżycu, o życiu na Ziemi podczas wielkiego zlodowacenia i w czasach dinozaurów, dowiadujemy się przy tym, jakie znaczenie ma dla nas ziemska atmosfera i skąd bierze się woda w rzekach. Oglądamy także wybuch wulkanu i dowiadujemy się jak powstają kratery księżycowe. (Film polecany dla dzieci od 6 roku życia)
 • „Byk z Jednorożcem tańczą z Zającem”, czyli wszystko o gwiazdozbiorach. Dzieci zobaczą jak gwiazdozbiory i widok nieba zmieniają się w ciągu nocy i roku oraz dowiedzą się, jakie gwiazdozbiory są widoczne aktualnie. Sprawdzą ile jest gwiazdozbiorów zodiakalnych i dowiedzą się, co je wyróżnia oraz kiedy nasz znak zodiaku jest widoczny na nocnym niebie. Na zakończenie seansu pod kopułą planetarium przeniesiemy się na półkulę południową i obejrzymy, jakie gwiazdozbiory są tam widoczne.

Warsztaty astronomiczne

To interaktywne zajęcia, w których dzieci aktywnie uczestniczą. Istnieje możliwość równoległego przeprowadzania jednego lub kilku tematów warsztatów. Poziom poszczególnych warsztatów dostosowany jest do wieku dzieci. Czas trwania ok. 30 minut.

TEMATY WARSZTATÓW

 • Lecimy w Kosmos” – wszystko o statkach, lotach kosmicznych i życiu w przestrzeni kosmicznej. Dzieci dowiedzą się m.in., dlaczego rakieta leci w kosmos i jak przebiega lot. Ponadto, wcielą się w rolę astronauty, który chodzi po Księżycu i naprawia statek kosmiczny. Warsztaty dostarczą dużo zabawy, ale także sporą dawkę wiedzy o podboju kosmosu.
 • Najpiękniejszy gwiazdozbiór” – jak powstają gwiazdozbiory, które z nich są najciekawsze i jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje, to tematy, które dzieci poznają podczas tych warsztatów. Oryginalną i efektowną pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany najpiękniejszy gwiazdozbiór, w którym błyszczące koraliki zastąpią najjaśniejsze gwiazdy.
 • Teleskop bez tajemnic” – podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak działa i wygląda teleskop, obejrzą Słońce lub element krajobrazu przez ten przyrząd optyczny. Wykonają także proste eksperymenty z soczewkami oraz wykonają filtr do bezpiecznego oglądania Słońca, który będą mogły wziąć ze sobą do domu.
 • Rodzina Słońca” – podczas warsztatów dzieci wspólnie wykonają model Układu Słonecznego, poznają dzięki temu wszystkie planety, dowiedzą się, co stało się z Plutonem i czym są komety, a także obejrzą prawdziwe meteoryty i nauczą się je rozpoznawać.
 •  „Słońce – nasza gwiazda” – podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jaką gwiazdą jest Słońce, dlaczego świeci, jakie jest w porównaniu z innymi gwiazdami, które widać nocą, jak dużo energii wytwarza oraz jak bezpiecznie można je obserwować. Ponadto dzieci samodzielnie wykonają trójwymiarowy model naszej gwiazdy.
 • “Ewolucja gwiazd” – ta groźnie i poważnie brzmiąca nazwa będzie tematem kreatywnych zabaw artystycznych i ruchowych, podczas których dzieci m.in.. będą odtwarzały Wielki Wybuch – to autorska zabawa ruchowa. Podczas warsztatów dzieci w grupach wykonają prace plastyczne przedstawiające wybrane typy obiektów głębokiego nieba, jak mgławice i gwiazdy na różnych etapach życia, a następnie wspólnie ułożymy je w odpowiedniej kolejności tworząc cykl życia gwiazd od narodzin do śmierci.
 • „Srebrny glob, czyli wszystko o Księżycu” – na tellurium, czyli modelu układu Księżyc – Ziemia – Słońce dzieci będą mogły zobaczyć jak powstają zaćmienia oraz fazy Księżyca, czyli dlaczego widzimy jego różne kształty. Dużo zabawy dostarczy odtwarzanie w mące kraterów uderzeniowych, których całe mnóstwo widzimy na powierzchni Księżyca, a niecodzienną pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany taki krater w specjalnej masie plastycznej.
 • „Sputnik i reszta” – warsztaty poświęcone sztucznym satelitom Ziemi, podczas których dzieci nie tylko poznają krótką historię podboju Kosmosu, ale także samodzielnie wykonają bardzo efektowne modele satelitów, m.in. Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę wysłanego przez ludzi w Kosmos.

Wszystkie tematy pokazów i warsztatów wraz z opisami znajdą Państwo poniżej, aby pobrać lub wydrukować informator wystarczy kliknąć przycisk POBIERZ

Polityka prywatności
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!