• Subcribe to Our RSS Feed

Dla gimnazjów i liceów

Wszystkie zajęcia z naszej oferty skierowane do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych prowadzone są przez zawodowych astronomów. Pod względem merytorycznym są zgodne z podstawą programową nauczania astronomii na lekcjach geografii i fizyki i są ich ciekawym uzupełnieniem. Niektóre poruszane zagadnienia wykraczają poza ramy programowe uzupełniając ogólną wiedzę astronomiczną uczniów.

 • Pokazy w mobilnym planetarium
  • planetarium mobilne w szkole

   O obrotach sfer niebieskich >>

   Podczas pokazu poznajemy dobowe i roczne zmiany wyglądu nocnego nieba, oraz ruch pozorny gwiazd na niebie w zależności od szerokości geograficznej, czyli poznajemy astronomiczne i geofizyczne konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Wyjaśnimy pojęcia ekliptyka, Zodiak, znaki zodiaku, punkt Barana. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, nauczymy się rozpoznawać niektóre z nich, poznamy ciekawe obiekty głębokiego nieba. Poznamy mechanizm powstawania faz Księżyca oraz zaćmień. Omówimy układ geo- i heliocentryczny oraz obiekty Układu Słonecznego i ich ruch.

   Życie gwiazd >>

   Oglądając obiekty aktualnego nieba poznajemy ewolucję gwiazd o różnych masach od momentu formowania w mgławicach aż po często gwałtowny ostatni etap życia gwiazdy. Podczas pokazu poznamy takie obiekty jak: czerwone olbrzymy i nadolbrzymy, supernowe, czarne dziury, pulsary oraz białe karły. Szczególnie przyjrzymy się Słońcu, dowiemy się jaką jest gwiazdą w porównaniu z innymi oraz jaki los czeka naszą gwiazdę i Ziemię za miliony i miliardy lat. Poznamy także najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy.

   Nasze nocne niebo >>

   Podczas seansu oglądamy aktualne niebo, poznajemy najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy. Poznajemy także inne obiekty widoczne po zachodzie Słońca: planety, najbardziej znane mgławice i odległe galaktyki. Projekcję seansu proponujemy jako uzupełnienie filmów „Dwa małe kawałki szkła” i „Ku krańcom Wszechświata.

   Dwa małe kawałki szkła >>

   Film powstał dla uczczenia Międzynarodowego Roku Astronomii. Przedstawia historię rozwoju astronomii wraz z rozwojem technik obserwacyjnych – od pierwszej lunety, którą Galileusz obserwował księżyce Jowisza, pierścienie Saturna i fazy Wenus, aż po Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Dowiadujemy się jak działają teleskopy, poznajemy efekt Dopplera i podstawy spektroskopii. Mamy możliwość dowiedzieć się jak największe obserwatoria badają obiekty i zjawiska odległe o miliardy lat świetlnych od nas.

   Ku krańcom Wszechświata >>

   O Kosmicznym Teleskopie Hubble’a umieszczonym na orbicie okołoziemskiej ponad 20 lat temu przez NASA, wie chyba każdy. Ale nie wszyscy słyszeli, że od kilku lat pracują także teleskopy zbudowane i wystrzelone w kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną. Film omawia dwa urządzenia – Herschel i Planck, których zadaniem jest m. in. zbadanie procesów powstawania gwiazd i galaktyk. Poznajemy przy tym życie gwiazd od ich kolebki, aż po, często gwałtowną śmierć. Podczas filmu dowiadujemy się także m. in. czym jest widmo elektromagnetyczne i w jakich jego zakresach można obserwować otaczający nas Wszechświat.

   Jednorazowo pod kopułą planetarium mieści się ok. 25 osób. Jednak najlepsze warunki do oglądania seansu zapewnimy, jeśli grupa uczniów nie będzie przekraczała 20 osób.

 • Pokazy Słońca i/lub nocnego nieba przez teleskop
  • Plamy słoneczne, filamenty, protuberancje, kratery na Księżycu, planety i ich księżyce – to wszystko będą mogli zobaczyć uczniowie naszymi teleskopami. Obserwacje Słońca połączone są z pogadanką nt ewolucji naszej gwiazdy i jego wpływowi na życie rozwijające się na Ziemi. Z kolei wieczorem będzie możliwa nauka rozpoznawania gwiazd i gwiazdozbiorów oraz orientacji na niebie.

   Do rozstawienia teleskopów potrzebne jest miejsce o minimalnych wymiarach 5 x 5 metrów, z którego widoczna jest sfera niebieska. W przypadku niepogody proponujemy wygłoszenie multimedialnej prezentacji – temat jest do uzgodnienia. Do wygłoszenia prelekcji niezbędna jest sala wyposażona w ekran i rzutnik.

 • Wykłady z astronomii dla uczniów gimnazjów i liceów
  • Przygotowany cykl tematów uzupełnia materiał omawiany na lekcjach fizyki, chemii i geografii. Pełna oferta dostępna jest tutaj (plik PDF). Wykłady są dostosowane do wieku i wiedzy słuchaczy, zajęcia przygotowali i poprowadzą pracownicy naukowi Centrum Badań Kosmicznych PAN posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie popularyzacji nauki:

   dr Krzysztof Ziołkowski,
   dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan, prof. CBK PAN,
   dr Ryszard Gabryszewski.

   Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą wykładów popularno – naukowych.

Zapytaj o terminy i ceny