• Subcribe to Our RSS Feed

Dla szkół podstawowych

Wszystkie zaoferowane zajęcia prowadzone są przez zawodowych astronomów z doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim. Gwarantujemy wysoką wartość merytoryczną zajęć w bardzo atrakcyjnej, łatwej do przyswojenia przez uczniów formie.

    • Pokazy w mobilnym planetarium

planetarium przenośne w szkole

Tematy seansów są zróżnicowane pod względem zakresu merytorycznego i formy, dzięki temu są dostosowane do poziomu poszczególnych klas i omawianego materiału. Seans w planetarium będzie ciekawym uzupełnieniem zagadnień z zakresu astronomii omawianych na lekcjach nauczania zintegrowanego i przyrody. Dzięki przyjazdowi mobilnego planetarium wszyscy uczniowie niewielkim kosztem, bez konieczności dezintegrowania pracy szkoły będą mieli okazję obejrzeć wartościowy, rozbudzający ciekawość seans astronomiczny i porozmawiać z prowadzącym zajęcia astronomem. To także sposób na uatrakcyjnienie pikniku lub festynu szkolnego. Czas trwania jednego seansu w planetarium jest do uzgodnienia, najczęściej wynosi 30 lub 45 min. Proponowane tematy seansów:

planetarium mobilne w szkole

Nasze niebo (klasy: 0 – 3) >>

Podczas seansu odbywamy wędrówkę po naszym nocnym niebie i poznajemy obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Poznajemy fazy Księżyca i planety Układu Słonecznego, oglądamy kometę i deszcz meteorów. Obserwujemy rozgwieżdżone niebo i poznajemy charakterystyczne dla danej pory gwiazdozbiory. Dowiadujemy się czym są gwiazdozbiory zodiakalne. Dowiemy się także dlaczego gwiazdy świecą i jaką gwiazdą jest Słońce. Zobaczymy jak nasze niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, będziemy obserwowali pozorną wędrówkę Słońca i przekonamy się jak zienia się długość dnia i nocy w pierwszych dniach por roku.

Kosmiczna podróż (klasy: 0 – 3) >>

Sympatyczny RoboRynio – robot pokładowy, zabiera dzieci w fantastyczną podróż w kosmos. Wyjaśnia czym jest prom kosmiczny, a czym rakieta, pokazuje stację kosmiczną i tłumaczy do czego astronaucie służy kombinezon. Pierwszym przystankiem kosmicznej podróży jest Księżyc, czyli miejsce gdzie astronauci już byli, potem ruszymy na Marsa i asteroidy, czyli cele przyszłych misji kosmicznych. Podczas naszej podróży odwiedzimy wszystkie planety, a nawet polecimy do środka Drogi Mlecznej. Pokaz uzmysławia dzieciom jak duża różnorodność obiektów istnieje we wszechświecie i jak ogromne dzielą je odległości. Dowiemy się także kim jest astronauta i jak przygotowuje się do lotu.

Od zmierzchu do świtu (klasy: 4 – 8) >>

Poznajemy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczymy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznamy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiemy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznamy związane z nimi mity. Poznamy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy, układ geocentryczny i heliocentryczny. Obejrzymy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.

Powrót na Księżyc (klasy: 4 – 8) >>

podczas seansu w mobilnym planetarium uczniowie poznają naturalnego satelitę Ziemi, przyjrzą się jego powierzchni i parametrom fizycznym, poznają zjawiska związane z jego obiegiem wokół naszej planety, zobaczą jak przebiegały niektóre misje księżycowe i jaką wiedzę przyniosły o najbliższym kosmicznym towarzyszu Ziemi. Szczególną uwagę poświęcimy ostatniej załogowej misji na Srebrny Glob oraz planom i możliwościom ponownego podboju, a nawet zasiedlenia Księżyca.

Wyprawa na Ziemię (wszystkie grupy wiekowe) >>

Akcja filmu toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które widzimy z kosmosu i Księżyca. Oglądamy wizję bazy księżycowej. Dziadek opowiada wnukom, urodzonym na Księżycu, o życiu na Ziemi podczas wielkiego zlodowacenia i w czasach dinozaurów, dowiadujemy się przy tym jakie znaczenie ma dla nas ziemska atmosfera i skąd bierze się woda w rzekach. Oglądamy także wybuch wulkanu i dowiadujemy się jak powstają kratery księżycowe.

Pod letnim niebem (wszystkie grupy wiekowe) POLECAMY W OKRESIE PRZEDWAKACYJNYM >>

Podczas pokazu odbędziemy szybką podróż dookoła świata. Obejrzymy niebo widoczne z różnych zakątków Ziemi: od dalekiej północy, przez upalną strefę równikową, aż po odległą Australię. Poznamy przy tym gwiazdozbiory nieba południowego, zobaczymy Krzyż Południa i sprawdzimy co tam jest odpowiednikiem naszej Gwiazdy Polarnej. Oczywiście sprawdzimy także jak nasze niebo zmienia się w ciągu lata i co ciekawego oprócz gwiazd można będzie zaobserwować.

W przygotowaniu: Układ Słoneczny (wszystkie grupy wiekowe) >>

wszystko o naszej gwieździe oraz planetach i mniejszych skałach i bryłach lodu, które krążą wokół niej. Ale także o innych gwiazdach: czy są podobne do Słońca, czy krążą wokół nich planety, na których rozwinęło się życie i dlaczego gwiazdy mają różne kolory.
    • Warsztaty astronomiczne

Warsztaty mają formułę pogadanki ilustrowanej zdjęciami, krótkimi filmami i animacjami, uzupełnione są zajęciami praktycznymi (np. wycinanie i kolorowanie planet, sklejanie modelu sztucznego satelity) oraz łamigłówkami i szaradami o tematyce astronomicznej. Zakres warsztatów jest dostosowany do poziomu wszystkich klas. Czas trwania wynosi do 60 minut. Proponowane tematy:

kosmiczne warsztaty astronomiczne

Astro-FUN! >>

warsztaty w formie pokazu ciekawych programów komputerowych, stron www i aplikacji poświęconych astronomii i badaniom kosmosu. Każdy z uczestników będzie mógł poznać obsługę wybranych programów i zobaczyć jego możliwości. Wszystkie zaprezentowane programy są bezpłatnym otwartym oprogramowaniem, a więc zdobytą wiedzę i informacje uczniowie będą mogli wykorzystywać także w swoich domach. Wskazane jest przeprowadzenie tych warsztatów w pracowni komputerowej.

Mapka nieba >>

każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykona obrotową mapkę nieba, czyli najprostszy przyrząd, który ułatwia rozpoznawanie aktualnie widocznych gwiazd i gwiazdozbiorów, dowie się, do czego służy i jak się nią posługiwać. Ponadto uczniowie dowiedzą się wielu ciekawych i ważnych informacji o gwiazdozbiorach oraz wezmą udział w quizie z ich znajomości.

Układ Słoneczny >>

podczas warsztatów uczniowie wspólnie wykonają model Układu Słonecznego, dowiedzą się, jakie obiekty go tworzą, obejrzą prawdziwe meteoryty i nauczą się je rozpoznawać. Po tych warsztatach nikt nie będzie miał wątpliwości, czym różni się planeta od gwiazdy i planetoidy oraz co stało się z Plutonem.

Najpiękniejsze gwiazdozbiory >>

wszyscy uczestnicy warsztatu dowiedzą się wielu ciekawych i istotnych informacji o gwiazdozbiorach oraz ich nazwach, nauczą się jak je rozpoznawać, ile gwiazdozbiorów widać na nocnym niebie oraz dlaczego Gwiazda Polarna jest tak ważna dla podróżników. Każdy z uczestników po zakończonych zajęciach zabierze ze sobą do domu samodzielnie przygotowany gwiazdozbiór.

Teleskop bez tajemnic >>

eksperymenty z soczewkami, lustrami i pryzmatami, dzięki którym będzie można poznać podstawy optyki, a więc m.in. zasadę działania teleskopów. Uczniowie samodzielnie wykonają prosty przyrząd optyczny – spektroskop lub filtr do bezpiecznego oglądania Słońca, który będzie można wziąć ze sobą, jako pamiątkę. Integralną częścią warsztatów będzie obserwowanie Słońca (lub innego oddalonego obiektu w przypadku zachmurzenia) przez teleskop.

Lecimy w Kosmos >>

interaktywne zajęcia poświęcone technice i fazom lotów kosmicznych, historii podboju Kosmosu oraz dotychczasowym i przyszłym celom misji kosmicznych. Podczas zajęć uczniowie będą uczestniczyli w różnorodnych formach aktywności: pogadanka, prezentacja multimedialna, budowanie modelu rakiety, wcielanie się w rolę astronauty podczas konkursu. Każdy uczestnik zajęć otrzyma drobny upominek.

Kosmiczne katastrofy >>

podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak tworzą się kratery meteorytowe i od czego zależy ich kształt i wielkość. Na podstawie zdjęć rzeczywistych kraterów księżycowych będą starali się odtworzyć je podczas warsztatów oraz znaleźć zależności rozmiarów kraterów od wielkości meteorytu, prędkości, z jaką się poruszał i kąta uderzenia. Nauczą się także odróżniać meteoryty od zwykłych kamieni ziemskich. Zajęcia oprócz dużej dawki wiedzy dostarczą uczniom mnóstwo zabawy.

Srebrny Glob >>

warsztaty poświęcone poznaniu Księżyca – charakterystycznych struktur na jego powierzchni, miejscom lądowania załogowych misji, a także mechanizmowi powstawaniu kraterów oraz zjawisk faz i zaćmień. Uczniowie będą mieli do dyspozycji modele naszego naturalnego satelity oraz telluria, czyli modele układu Słońce-Ziemia-Księżyc. Pamiątką z warsztatów będzie samodzielnie wykonana książeczka faz, dzięki której uczniowie będą mogli sprawdzać jak w kolejnych dniach będą zmieniały się fazy Księżyca.

Satelitą na podbój Kosmosu >>

warsztaty poświęcone historii podboju Kosmosu, na których uczniowie dowiedzą się jak wyglądały pierwsze sztuczne satelity wysyłane w przestrzeń kosmiczną, jak działały i czym różnią się od współczesnych. W trakcie warsztatów uczniowie wykonają modele sztucznych satelitów takich jak Sputnik czy Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

    • Obserwacje Słońca przez teleskop

niebo4

        Plamy słoneczne, filamenty, protuberancje – wszystkie te, i nie tylko te, szczegóły mogą dostrzec uczniowie bezpiecznie obserwując tarczę naszej gwiazdy. Do ich dyspozycji będą dwa teleskopy, w tym jeden umożliwiający obserwacje Słońca w paśmie H alfa. Podczas obserwacji poznamy podstawowe informacje o Słońcu, dowiemy się jaki wpływ wywiera ono na Ziemię i organizmy żywe, a także jak samodzielnie można prowadzić bezpieczne obserwacje nieba.

Opcjonalnie, przy złej pogodzie proponujemy warsztaty multimedialne ukazujące rewolucję jaką w astronomii zapoczątkowały teleskopy, opiszemy ich możliwości oraz pokażemy, że wcale nie musimy posiadać własnego sprzętu aby prowadzić amatorskie obserwacje astronomiczne.

Zapytaj o terminy i ceny