• Subcribe to Our RSS Feed

Dla szkół podstawowych

Wszystkie zaoferowane zajęcia prowadzone są przez zawodowych astronomów z doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim. Gwarantujemy wysoką wartość merytoryczną zajęć w bardzo atrakcyjnej, łatwej do przyswojenia przez uczniów formie.

 • Pokazy w mobilnym planetarium
  • planetarium przenośne w szkole

   Tematy seansów są zróżnicowane pod względem zakresu merytorycznego i formy, dzięki temu są dostosowane do poziomu poszczególnych klas i omawianego materiału. Seans w planetarium będzie ciekawym uzupełnieniem zagadnień z zakresu astronomii omawianych na lekcjach nauczania zintegrowanego i przyrody. Dzięki przyjazdowi mobilnego planetarium wszyscy uczniowie niewielkim kosztem, bez konieczności dezintegrowania pracy szkoły będą mieli okazję obejrzeć wartościowy, rozbudzający ciekawość seans astronomiczny i porozmawiać z prowadzącym zajęcia astronomem. To także sposób na uatrakcyjnienie pikniku lub festynu szkolnego. Czas trwania jednego seansu w planetarium jest do uzgodnienia, najczęściej wynosi 30 lub 45 min. Proponowane tematy seansów:

   planetarium mobilne w szkole

   Nasze niebo (klasy: 0 – 3) >>

   Podczas seansu odbywamy wędrówkę po naszym nocnym niebie i poznajemy obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Poznajemy fazy Księżyca i planety Układu Słonecznego, oglądamy kometę i deszcz meteorów. Obserwujemy rozgwieżdżone niebo i poznajemy charakterystyczne dla danej pory gwiazdozbiory. Dowiadujemy się czym są gwiazdozbiory zodiakalne. Dowiemy się także dlaczego gwiazdy świecą i jaką gwiazdą jest Słońce. Zobaczymy jak nasze niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, będziemy obserwowali pozorną wędrówkę Słońca i przekonamy się jak zienia się długość dnia i nocy w pierwszych dniach por roku.

   Kosmiczna podróż (klasy: 0 – 3) >>

   Sympatyczny RoboRynio – robot pokładowy, zabiera dzieci w fantastyczną podróż w kosmos. Wyjaśnia czym jest prom kosmiczny, a czym rakieta, pokazuje stację kosmiczną i tłumaczy do czego astronaucie służy kombinezon. Pierwszym przystankiem kosmicznej podróży jest Księżyc, czyli miejsce gdzie astronauci już byli, potem ruszymy na Marsa i asteroidy, czyli cele przyszłych misji kosmicznych. Podczas naszej podróży odwiedzimy wszystkie planety, a nawet polecimy do środka Drogi Mlecznej. Pokaz uzmysławia dzieciom jak duża różnorodność obiektów istnieje we wszechświecie i jak ogromne dzielą je odległości. Dowiemy się także kim jest astronauta i jak przygotowuje się do lotu.

   Od zmierzchu do świtu (klasy: 4 – 6) >>

   Poznajemy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczymy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznamy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiemy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznamy związane z nimi mity. Poznamy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy, układ geocentryczny i heliocentryczny. Obejrzymy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.

   Podbój Kosmosu (klasy: 4 – 6) >>

   Podczas seansu poznamy krótką historię podboju kosmosu, od wystrzelenia Sputnika – pierwszego sztucznego satelity, przez lot Gagarina, misję Apollo 11, budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aż do współcześnie działających teleskopów kosmicznych. Dowiemy się również jak daleko od Ziemi znajdują się obecnie sondy kosmiczne i jakich dostarczają nam informacji. Poznamy także plany na przyszłość dalszego podboju kosmosu.

   Wyprawa na Ziemię (wszystkie grupy wiekowe) >>

   Akcja filmu toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które widzimy z kosmosu i Księżyca. Oglądamy wizję bazy księżycowej. Dziadek opowiada wnukom, urodzonym na Księżycu, o życiu na Ziemi podczas wielkiego zlodowacenia i w czasach dinozaurów, dowiadujemy się przy tym jakie znaczenie ma dla nas ziemska atmosfera i skąd bierze się woda w rzekach. Oglądamy także wybuch wulkanu i dowiadujemy się jak powstają kratery księżycowe.

   Pod letnim niebem (wszystkie grupy wiekowe) POLECAMY W OKRESIE PRZEDWAKACYJNYM >>

   Podczas pokazu odbędziemy szybką podróż dookoła świata. Obejrzymy niebo widoczne z różnych zakątków Ziemi: od dalekiej północy, przez upalną strefę równikową, aż po odległą Australię. Poznamy przy tym gwiazdozbiory nieba południowego, zobaczymy Krzyż Południa i sprawdzimy co tam jest odpowiednikiem naszej Gwiazdy Polarnej. Oczywiście sprawdzimy także jak nasze niebo zmienia się w ciągu lata i co ciekawego oprócz gwiazd można będzie zaobserwować.

 • Warsztaty astronomiczne
  •  
   Warsztaty mają formułę pogadanki ilustrowanej zdjęciami, krótkimi filmami i animacjami, uzupełnione są zajęciami praktycznymi (np. wycinanie i kolorowanie planet, sklejanie modelu sztucznego satelity) oraz łamigłówkami i szaradami o tematyce astronomicznej. Zakres warsztatów jest dostosowany do poziomu wszystkich klas. Czas trwania wynosi do 60 minut. Proponowane tematy:

   kosmiczne warsztaty astronomiczne

   Astronom i astronauta – tajniki ich pracy >>

   Dowiemy się czym jest astronomia i czy astrologia to nauka, zobaczymy jak i co badają astronomowie, jakimi przyrządami posługują się, jak duże są teleskopy, czy wszystkie stoją na Ziemi i czym astronomowie nasłuchują kosmosu. Poznamy osiągnięcia polskich astronomów i podstawowe rodzaje teleskopów oraz zasadę ich działania. Posłuchamy pulsarów przez radioteleskop, dowiemy się co badają sondy kosmiczne i jak są napędzane. W drugiej części zajęć dowiemy się jak wygląda życie na stacji kosmicznej w warunkach stanu nieważkości.

   Wyprawy kosmiczne >>

   Dowiemy się co sprawia, że rakieta leci w kosmos, a samolot nie, jak działa rakieta i kiedy wynaleziono pierwsze rakiety. Zobaczymy fazy lotu rakiety, dowiemy się do jakich prędkości trzeba ją rozpędzić żeby przezwyciężyła grawitację Ziemi, jak działa silnik rakietowy, jakim paliwem jest napędzany, poznamy historię podboju kosmosu, dowiemy się jakie problemy mieli astronauci misji Apollo 11 podczas lądowania na Księżycu. Poznamy plany na przyszłość podboju kosmosu. Dowiemy się także z jakich osiągnięć podboju kosmosu korzystamy na co dzień.

   Poznajemy nasze niebo >>

   Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania obejrzymy aktualne niebo dzienne i nocne, zobaczymy o której zajdzie Słońce, w jakiej fazie będzie Księżyc i jak będą fazy zmieniały się w najbliższych dniach. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory: zaczniemy od tych widocznych przez całą noc, a następnie poznamy konstelacje charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Nauczymy się odróżniać planety od gwiazd, poznamy obiekty głębokiego nieba – galaktyki, mgławice i gromady gwiazd. Dowiemy może ułatwić nam orientację na niebie. Poznamy także ciekawe strony internetowe i programy astronomiczne.

   Planeta Ziemia >>

   Zobaczymy jak nasza planeta wygląda z kosmosu, dowiemy co ją wyróżnia spośród innych planet, które znamy. Zobaczymy jak powstaje zaćmienie Słońca i Księżyca. Poznamy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, czyli zrozumiemy skąd bierze się dzień i noc oraz pory roku. Dowiemy się jaki wpływ na Ziemię ma Słońce i Księżyc, jak wyglądałoby nasze życie gdyby w pobliżu nie było naszego naturalnego satelity. Poznamy znaczenie ziemskiej atmosfery oraz dowiemy się czy Ziemi zagraża kosmiczny kataklizm.

   Księżyc – kosmiczny towarzysz Ziemi >>

   Dowiemy się jak i kiedy powstał nasz naturalny satelita, poznamy jego fazy i mechanizm ich powstawania. Zobaczymy drugą stronę Księżyca i dowiemy się dlaczego z Ziemi jej nie widać. Na animacjach obejrzymy powierzchnię Księżyca i zobaczymy próbkę gruntu księżycowego. Dowiemy się jak powstają kratery i morza na Księżycu. Zastanowimy się jakie są konsekwencje braku atmosfery na Księżycu.

   Układ Słoneczny – nasz najbliższy kosmiczny adres >>

   Poznamy rodzinę Słońca: planety, księżyce, planety karłowate, asteroidy, meteoroidy, komety. Dowiemy się dlaczego Słońce świeci, jaką jest gwiazdą i jak długo jeszcze będzie świeciło. Sprawdzimy, która planeta jest największa, która najgorętsza, a która ma najwięcej księżyców. Dowiemy się gdzie w kosmosie znajdziemy wodę, a gdzie, być może istnieje życie. Skonstruujemy swój własny model Układu Słonecznego.

   Z życia gwiazd >>

   Dowiemy się jak i gdzie rodzą się gwiazdy, dlaczego świecą, jak długo żyją, co się z gwiazdami dzieje gdy umierają, czyli wypalą swoje paliwo. Poznamy przeszłość i przyszłość Słońca. Dowiemy się czym są mgławice planetarne i wybuchy supernowych. Ponadto przekonamy się czym są czarne dziury i gdzie znajduje się najbliższa. Porównamy wielkości i odległości do gwiazd.

   Kosmiczne rekordy >>

   Podczas warsztatów poznamy astronomiczne ciekawostki: która galaktyka jest największa, a która gwiazda najgorętsza, dlaczego niebo jest niebieskie, ile jest gwiazd na niebie, czy istnieje życie w kosmosie, jak ludzie próbują skontaktować się z obcymi cywilizacjami. Obejrzymy największy meteoryt i najlepiej zachowany krater meteorytowy na Ziemi.

 • Obserwacje Słońca przez teleskop
  •  
   niebo4Plamy słoneczne, filamenty, protuberancje – wszystkie te, i nie tylko te, szczegóły mogą dostrzec uczniowie bezpiecznie obserwując tarczę naszej gwiazdy. Do ich dyspozycji będą dwa teleskopy, w tym jeden umożliwiający obserwacje Słońca w paśmie H alfa. Podczas obserwacji poznamy podstawowe informacje o Słońcu, dowiemy się jaki wpływ wywiera ono na Ziemię i organizmy żywe, a także jak samodzielnie można prowadzić bezpieczne obserwacje nieba.

   Opcjonalnie, przy złej pogodzie proponujemy warsztaty multimedialne ukazujące rewolucję jaką w astronomii zapoczątkowały teleskopy, opiszemy ich możliwości oraz pokażemy, że wcale nie musimy posiadać własnego sprzętu aby prowadzić amatorskie obserwacje astronomiczne.

Zapytaj o terminy i ceny