10 niesamowitych rzeczy o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS o których mogłeś nie wiedzieć. Będziesz zaskoczony.
Wprowadzona na orbitę okołoziemską 20 listopada 1998 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to udane spełnienie snu człowieka o stałym pobycie w kosmosie. Jest technologicznym arcydziełem i źródłem wiedzy o kosmosie dla naukowców. Jednak jak wiele o niej wiemy. Oto 10 faktów o ISS, z których można było nie zdawać sobie sprawy.
1. ISS porusza się niesamowicie szybko!
Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię 16 razy w ciągu dnia i porusza się z prędkością 28000 km/s. To 10 razy szybciej niż pocisk na Ziemi!
2. A co z jedzeniem i toaletą?
Jedzenie astronautów na ISS różni się od tego co znamy na Ziemi. Każdy okruch lub kropla napoju może stanowić ogromne zagrożenie dla pokładowej elektroniki. Z tego powodu ciecze trafiają na stacje w woreczkach ze słomkami, natomiast jedzenie spożywa się na tackach trzymanych na miejscu za pomocą magnesów. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są dwie toalety, by z nich skorzystać konieczne jest unieruchomienie się za pomocą specjalnych pasów. Mocz kosmonautów jest filtrowany i pozyskuje się z niego wodę pitną.
3. Stacja Kosmiczna jest widoczna z Ziemi.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest trzecim najjaśniejszym obiektem na niebie i jest widoczna gołym okiem! W sieci można znaleźć mnóstwo stron, gdzie można dowiedzieć się jaka jest aktualna pozycja ISS lub można posłużyć się aplikacja która po skierowaniu telefonu w niebo pokaże nam koordynaty obiektu. Obserwacja jest najbardziej efektywna podczas świtu i zmierzchu.
4. Ciało na ISS zmienia się
Kosmonauci często wspominają jak zmieniają się ich stopy. Odciski odpadają, a podeszwy stają się gładkie jak u niemowlaka. Niestety nie wszystkie zmiany są korzystne. Mięśnie oraz kości ulegają stopniowej degradacji, ponieważ w stanie obniżonej grawitacji jaka panuje na ISS nie są wykorzystywane tak samo intensywnie jak na Ziemi. Z tego powodu personel stacji po powrocie do domu musi przejść rehabilitację, by znów móc funkcjonować w ziemskich warunkach grawitacyjnych.
5. Czy kosmonauci mają Internet?
Tak. Wszyscy kosmonauci mają laptopy i możliwość połączenia się z Internetem by porozmawiać z rodziną, lub korzystać z popularnych serwisów takich jak Facebook.
6. ISS jest duża. Tak duża jak boisko piłkarskie.
Tak naprawdę Międzynarodowa Stacja Komiczna jest największym obiektem jaki KIEDYKOLWIEK skonstruowano. Pomimo, że krąży on w przestrzeni kosmicznej 400 kilometrów nad naszymi głowami waży ponad 460 ton!
7. Przeprowadza się tam pionierskie eksperymenty.
Stacja kosmiczna to jedno wielkie orbitujące wokół Ziemi laboratorium. Prowadzi się tam badania między innymi nad wpływem mikrograwitacji na ludzkie ciało, przyszłością podróży kosmicznych, naturą ciemnej materii oraz hoduje się kryształy wykorzystywane w medycynie.
8. Czas na stacji płynie wolniej.
Ze względu na dylatację czasu związaną z dużą prędkością z jaką porusza się stacja, czas na niej płynie wolniej niż na Ziemi. Jeśli jednak planujecie się tam udać, by spowolnić swój proces starzenia mamy złe wiadomości. Różnica czasu pomiędzy ISS, a Ziemią wynosi 0,005 sekundy.
9. Łatwe rzeczy stają się trudne.
Trywialne czynności życia codziennego takie jak strzyżenie włosów stają się nad wyraz w środowisku ISS. Kosmonauci muszą używać specjalnych maszynek do włosów wyposażonych w zasysacze, które nie pozwalają obciętym włosom swobodnie dryfować po całej stacji. Mogłoby to doprowadzić do zapchania filtrów oczyszczających powietrze.
10. Urlop na ISS? Nie ma problemu, ale szykuj portfel.
Od roku 2020 NASA zwiększyła turystyczny profil ISS. Jest to część strategii mającej na celu uczynienie stacji bardziej atrakcyjną cenowo dla turystów. Na ten moment każdy dzień pobytu na obiekcie kosztuje 35,000 dolarów. Na cenę składają się niezbędne zapasy takie jak jedzenie, powietrze i sprzęt do ćwiczeń (22,500 dolarów), systemy wsparcia życia oraz toalety (105 dolarów) oraz 50 dolarów za każdy gigabajt Internetu a także 42 dolary za każdą kilowatogodzinę wykorzystanej energii elektrycznej. Z tego powodu miesięczny pobyt na Stacji kosztowałby…. MILION dolarów.
źródło: artsandculture.google.com