Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


Podróże kosmiczne dały nam bogactwo wiedzy, która z kolei pomogła nam stworzyć wynalazki i technologie, które ułatwiły ludzkie życie oraz pomogły nam dowiedzieć się więcej i zgłębić wszechświat. Przedstawiamy 20 wynalazków, których nie moglibyśmy dziś używać, gdyby nie technologie kosmiczne.

1. Telefon komórkowy z aparatem fotograficznym

W latach 90 Jet Propulsion Laboratory ekipa naukowców pracowała nad aparatem fotograficznym na tyle niewielkim, by można było użyć go w celach naukowych w maszynach latających oraz by jakość zdjęć dostarczanych przez tego typu urządzenie była jak najlepsza. 1/3 wszystkich dzisiejszych aparatów fotograficznych używa opracowanych wówczas technologii.

2. Odporne na zarysowania szkła okularów korekcyjnych

Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna (dawniej Lewis Research Center) opracowało technologię utwardzania powierzchni ochronnych w systemach lotniczych. Dziś używa się jej między innymi do produkcji odpornych na zarysowania szkieł do okularów korekcyjnych.

3. Tomografia komputerowa

Wyścig w wynalezieniu jak najlepszej metody obrazowania na potrzeby eksploracji kosmosu pozwolił odkryć technologie, które dziś wykorzystywane są w tomografii komputerowej i innych metodach radiografii cyfrowej.

4. Diody LED

Czerwone diody LED używa są w kosmosie, gdzie wspomagają wzrost roślin, a także na Ziemi by leczyć ludzi swoim światłem. Technologia LED wykorzystywana przez NASA przyczyniła się między innymi do opracowania urządzeń medycznych takich jak WARP 10.

5. Rozminowywanie

Byłe amerykańskie przedsiębiorstwo Thiokol Propulsion (zajmujące się produkcją układów napędowych rakiet) wykorzystywało swojego czasu nadwyżkowe paliwo rakietowe NASA do produkcji palników mogących bezpiecznie rozbrajać miny lądowe. Przepalały one minę nie powodując detonacji.

6. Buty sportowe

Buty Nike Air nie mogłyby powstać, gdyby nie technologia NASA służąca do konstruowania skafandrów kosmicznych. To właśnie były inżynier NASA był ojcem tego ikonicznego obuwia.

7. Koc ratunkowy NRC

Te metaliczne płachty używane na Ziemi by ratować życie, lub chronić się przed ekstremalnymi temperaturami wyewoluowały z izolatorów stosowanych przez NASA do ochrony statków kosmicznych i ludzi w kosmosie.

8. Systemy uzdatniania wody pitnej

W latach 60 NASA opracowało elektrolityczny jonizator wody służący do uzdatniania wody pitnej używanej przez astronautów. Dziś technologia ta jest szeroko stosowana do oczyszczania wody w basenach.

9. Odkurzacz Dustbuster

Swojego czasu NASA zwróciła się do znanej firmy produkującej narzędzia – Black & Decker z prośbą o skonstruowanie lekkiego narzędzia mającego służyć do pobierania próbek gruntu z Księżyca. W późniejszym czasie firma użyła opracowanej wówczas technologii do stworzenia swojego legendarnego już dziś odkurzacza Dustbuster.

10. Elektroniczny termometr douszny

NASA we współpracy z firmą Diatek opracowała ważący nieco ponad 200 gramów termometr douszny, używający promieniowania podczerwonego by zmierzyć ilość energii cieplnej emitowanej przez bębenek słuchowy.

11. Budowlana izolacja cieplna

Kosmos znany jest z ekstremalnych temperatur. Wiedząc o tym, NASA opracowało poliester aluminiowany zwany również refleksyjną izolacją termiczną. Wynalazku tego, używa się dziś do izolacji termicznej domów.

12. Nożyce hydrauliczne

Narzędzie służące do uwalniania ludzi ze zniekształconych w wypadkach samochodów jest w rzeczywistości zminiaturyzowaną wersją ładunku wybuchowego używanego do rozdzielania modułów na promie kosmicznym.

13. Słuchawki bezprzewodowe

NASA będąc liderem, jeśli chodzi o opracowywanie nowych technologii komunikacyjnych wynalazła słuchawki bezprzewodowe, by dać astronautom więcej swobody i uwolnić ich od zbędnych przewodów.

14. Pianka z pamięcią kształtu

Materace z pamięcią kształtu są efektem badań prowadzonych przez NASA w latach 70. Ich celem było wynalezienie materiału, który sprawiłby, że siedzenia pilotów samolotów byłyby wygodniejsze. Technologię tę wcielono później do budowy statków kosmicznych.

15. Liofilizowane jedzenie

NASA prowadziło zaawansowane badania w dziedzinie “kosmicznego jedzenia”. Jednym z efektów tych badań było opracowanie metody liofilizacji jedzenia, które pozwalało zachować 98% wartości odrzywczych przy jednoczesnej redukcji wagi, która po takim procesie wynosiła jedynie 20% oryginału.

16. Wykrywacze dymu

Co prawda NASA nie wynalazło wykrywacza dymu, jednak przyczyniło się do unowocześnienia tego wynalazku czyniąc go znacznie bardziej zaawansowanym i doskonałym.

17. Mleko modyfikowane dla niemowlaków

Mleko modyfikowane podane niemowlakom zawiera mieszanki składników odżywczych, które pochodzą z badań, których początki sięgają poszukiwań jakie NASA prowadziło, by opracować sposób odżywania załóg statków kosmicznych mających pokonywać długie dystanse w przestrzeni kosmicznej.

18. Protezy kończyn

Innowacyjne prace jakie NASA prowadziło w dziedzinie materiałów absorbujących wstrząsy w zespół z badania z zakresu robotyki doprowadziły do powstania w pełni dynamicznych, sztucznych kończyn.

19. Mysz komputerowa

W latach 60 naukowcy NASA starali się uczynić komputery bardziej interaktywnymi. Wówczas pojawiła się idea w jaki sposób manipulować elementami na ekranie komputera, by było to jak najwygodniejsze i najszybsze. Tak narodziła się współczesna mysz komputerowa.

20. Przenośny komputer

Ważący 5 KG i mający niespełna 340 kB pamięci GRiD Compass był pierwszym na świecie laptopem. Głównym nabywcą urządzania był rząd USA oraz NASA, które wykorzystywało go w przestrzeni kosmicznej. Urządzenie nie było dostępne w powszechnej sprzedaży.

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!