Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


teleskop Hubblea

Atmosfera ziemska od zawsze stanowiła poważną przeszkodę w obserwacjach przestrzeni kosmicznej. Pomysł by wysłać teleskop na orbitę okołoziemską pojawił się na długo zanim pomyślano o wysłaniu tam człowieka. Teleskop Hubble’a rozpoczął nową erę obserwacji kosmosu.

Teleskop w kosmosie

W 1923 roku niemiecki naukowiec zajmujący się napędem rakietowym Herman Oberth w swojej książce zatytułowanej “Die Rakete zu den Planeträumen” (“Rakietą w przestrzeń międzyplanetarną”) zaproponował umieszczenie teleskopu w przestrzeni kosmicznej, tak by uniknąć problemów takich jak zachmurzone niebo, mgliste noce obserwacyjne, migotanie gwiazd nawet przy dobrych warunkach pogodowych oraz absorpcja ultrafioletu i podczerwieni w widmie. Teleskop Hubble’a był coraz bliższy urzeczywistnienia.

Narodziny teleskopu Hubble’a

Pomysł Obertha był niezwykle pionierski i innowacyjny. Musiało minąć wiele lat zanim nauka dogoniła jego wizje. W 1946 roku amerykański astrofizyk i fizyk teoretyczny Lyman Spitzer zaproponował bardziej realistyczną wizję teleskopu kosmicznego i lobbował swój pomysł przez kolejne 30 lat. W latach 70 NASA i Europejska Agencja Kosmiczna podjęły jego pomysł i zaproponowały budowę 3-metrowego instrumentu obserwacyjnego, który będzie wyniesiony na orbitę okołoziemską. W 1977 roku zaczęły napływać fundusze na realizacje projektu, który od tego momentu zaczęto nazywać Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.

teleskop Hubble'a
Teleskop Hubble’a pozwolił spojrzeć daleko w głąb wszechświata, a tym samym ujrzeć jego przeszłość.

źródło: https://esahubble.org/

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!