Opublikowano:
teleskop Hubblea

Atmosfera ziemska od zawsze stanowiła poważną przeszkodę w obserwacjach przestrzeni kosmicznej. Pomysł by wysłać teleskop na orbitę okołoziemską pojawił się na długo zanim pomyślano o wysłaniu tam człowieka. Teleskop Hubble’a rozpoczął nową erę obserwacji kosmosu.

Teleskop w kosmosie

W 1923 roku niemiecki naukowiec zajmujący się napędem rakietowym Herman Oberth w swojej książce zatytułowanej “Die Rakete zu den Planeträumen” (“Rakietą w przestrzeń międzyplanetarną”) zaproponował umieszczenie teleskopu w przestrzeni kosmicznej, tak by uniknąć problemów takich jak zachmurzone niebo, mgliste noce obserwacyjne, migotanie gwiazd nawet przy dobrych warunkach pogodowych oraz absorpcja ultrafioletu i podczerwieni w widmie. Teleskop Hubble’a był coraz bliższy urzeczywistnienia.

Narodziny teleskopu Hubble’a

Pomysł Obertha był niezwykle pionierski i innowacyjny. Musiało minąć wiele lat zanim nauka dogoniła jego wizje. W 1946 roku amerykański astrofizyk i fizyk teoretyczny Lyman Spitzer zaproponował bardziej realistyczną wizję teleskopu kosmicznego i lobbował swój pomysł przez kolejne 30 lat. W latach 70 NASA i Europejska Agencja Kosmiczna podjęły jego pomysł i zaproponowały budowę 3-metrowego instrumentu obserwacyjnego, który będzie wyniesiony na orbitę okołoziemską. W 1977 roku zaczęły napływać fundusze na realizacje projektu, który od tego momentu zaczęto nazywać Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.

teleskop Hubble'a
Teleskop Hubble’a pozwolił spojrzeć daleko w głąb wszechświata, a tym samym ujrzeć jego przeszłość.

źródło: https://esahubble.org/

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!Scroll Up