Perseidy s膮 jednym z najcz臋艣ciej mijaj膮cych Ziemi臋 roj贸w meteor贸w. Przecina on orbit臋 naszej planety regularnie co roku pomi臋dzy 17, a 24 dniem sierpnia. Nazwa zjawiska pochodzi od Perseusza – greckiego herosa, m臋偶a Andromedy. To nie jedyny ciekawy fakt na temat tego niezwyk艂ego zjawiska. Oto 5 innych o kt贸rych by膰 mo偶e nie wiedzia艂e艣.
1. Najwi臋kszy obiekt
Kometa Swift-Tuttle jest najwi臋kszym cia艂em niebieskim, kt贸re okr膮偶a Ziemi臋 i kt贸rego od艂amki tworz膮 Perseidy. Rdze艅 ma oko艂o 16 mil (26 km) d艂ugo艣ci, prawie tyle samo co obiekt, kt贸ry unicestwi艂 dinozaury.
2. Nast膮pi zderzenie z Ziemi膮?
Na pocz膮tku lat 90. astronom Brian Marsden przewidzia艂, 偶e Swift-Tuttle mo偶e potencjalnie uderzy膰 w Ziemi臋 w przysz艂o艣ci. Dalsze badania wykluczy艂y jednak takie ryzyko. Marsden zauwa偶y艂 jednak, 偶e kometa i nasze planeta mog膮 min膮膰 si臋 w do艣膰 bliskiej odleg艂o艣ci (oko艂o miliona mil) w 3044 roku.
3. Perseidy s膮 szybsze ni偶 si臋 s膮dzi
Perseidy s膮 niezwykle szybkie. Docieraj膮 do atmosfery ziemskiej z pr臋dko艣ci膮 oko艂o 133,200 mil na godzin臋 (60 kilometr贸w na sekund臋) w stosunku do powierzchni planety. Niekt贸re s膮 wielko艣ci ziarna piasku; inne s膮 szerokie jak groszek. Prawie 偶aden nie uderza w Ziemi臋, a je艣li tak si臋 stanie, uwa偶a si臋 go za meteoryt.
4. Rozgrzane powietrze
Gdy od艂amek Perseid贸w dostanie si臋 do atmosfery, powietrze przed ni膮 jest kompresowane i nagrzewa si臋. Z kolei meteor mo偶e zosta膰 rozgrzany do ponad 3000 stopni Fahrenheita (1650 stopni Celsjusza). Wi臋kszo艣膰 meteor贸w zostaje wyparowana przez ekstremaln膮 temperatur臋, tworz膮c co艣, co nazywamy spadaj膮cymi gwiazdami. Wi臋kszo艣膰 z nich jest widoczna na wysoko艣ci oko艂o 97 km. Wiele du偶ych meteor贸w rozpryskuje si臋, wytwarzaj膮c ja艣niejsze 艣wiat艂o zwane kul膮 ognia, a cz臋sto eksplozj臋, kt贸r膮 czasami mo偶na zobaczy膰 z ziemi.
5. Roje komet
Swift-Tuttle ma wiele pokrewie艅stw z innymi kometami. Wi臋kszo艣膰 pochodzi z odleg艂ej chmury Oort, kt贸ra rozci膮ga si臋 prawie do po艂owy drogi do nast臋pnej gwiazdy. Przewa偶aj膮ca wi臋kszo艣膰 nigdy nie odwiedza Uk艂adu S艂onecznego. Jednak kilka, w tym Swift-Tuttle, zosta艂o grawitacyjnie wyrzuconych na nowe trajektorie, prawdopodobnie przez grawitacj臋 poruszaj膮cej si臋 gwiazdy, du偶o wcze艣niej.