Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


Perseidy są jednym z najczęściej mijających Ziemię rojów meteorów. Przecina on orbitę naszej planety regularnie co roku pomiędzy 17, a 24 dniem sierpnia. Nazwa zjawiska pochodzi od Perseusza – greckiego herosa, męża Andromedy. To nie jedyny ciekawy fakt na temat tego niezwykłego zjawiska. Oto 5 innych o których być może nie wiedziałeś.

 

1. Największy obiekt

Kometa Swift-Tuttle jest największym ciałem niebieskim, które okrąża Ziemię i którego odłamki tworzą Perseidy. Rdzeń ma około 16 mil (26 km) długości, prawie tyle samo co obiekt, który unicestwił dinozaury.

 

 

2. Nastąpi zderzenie z Ziemią?

Na początku lat 90. astronom Brian Marsden przewidział, że Swift-Tuttle może potencjalnie uderzyć w Ziemię w przyszłości. Dalsze badania wykluczyły jednak takie ryzyko. Marsden zauważył jednak, że kometa i nasze planeta mogą minąć się w dość bliskiej odległości (około miliona mil) w 3044 roku.

 

 

3. Perseidy są szybsze niż się sądzi

Perseidy są niezwykle szybkie. Docierają do atmosfery ziemskiej z prędkością około 133,200 mil na godzinę (60 kilometrów na sekundę) w stosunku do powierzchni planety. Niektóre są wielkości ziarna piasku; inne są szerokie jak groszek. Prawie żaden nie uderza w Ziemię, a jeśli tak się stanie, uważa się go za meteoryt.

 

 

4. Rozgrzane powietrze

Gdy odłamek Perseidów dostanie się do atmosfery, powietrze przed nią jest kompresowane i nagrzewa się. Z kolei meteor może zostać rozgrzany do ponad 3000 stopni Fahrenheita (1650 stopni Celsjusza). Większość meteorów zostaje wyparowana przez ekstremalną temperaturę, tworząc coś, co nazywamy spadającymi gwiazdami. Większość z nich jest widoczna na wysokości około 97 km. Wiele dużych meteorów rozpryskuje się, wytwarzając jaśniejsze światło zwane kulą ognia, a często eksplozję, którą czasami można zobaczyć z ziemi.

 

 

5. Roje komet

Swift-Tuttle ma wiele pokrewieństw z innymi kometami. Większość pochodzi z odległej chmury Oort, która rozciąga się prawie do połowy drogi do następnej gwiazdy. Przeważająca większość nigdy nie odwiedza Układu Słonecznego. Jednak kilka, w tym Swift-Tuttle, zostało grawitacyjnie wyrzuconych na nowe trajektorie, prawdopodobnie przez grawitację poruszającej się gwiazdy, dużo wcześniej.

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!