5 konstelacji gwiazd, które możesz znaleźć samodzielnie!

Patrząc na nocne niebo przy dobrej widoczności jesteś w stanie dostrzec ponad 2000 gwiazd i to gołym okiem. By uporządkować nieco ten kosmiczny chaos Babilończycy około V wieku naszej ery, postanowili podzielić niebo najpierw na 6, a następnie na 12 odcinków, które nazwano zodiakiem. Z czasem układ gwiazd stawał się coraz bardziej systemaczyny. Obecnie na naszym niebie wyróżniamy 88 gwiazdozbiorów. Oto 5 z nich które możesz znaleźć samodzielnie.
1. Wielki Wóz/Wielka Niedźwiedzica

No może nie do końca, gdyż Wielki Wóz nie jest technicznie konstelacją, lecz częścią konstelacji znanej jako Wielka Niedźwiedzica. Nie mniej na półkuli północnej Wielki Wóz jest zwykle najbardziej rozpoznawalnym wzorem gwiazd na nocnym niebie, więc stanowi świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia naszej wędrówki. Nawet najbardziej początkujący obserwator gwiazd prawdopodobnie zna już „kielich” i „długą rączkę” Wielkiego Wozu. Najłatwiej można go zlokalizować w miesiącach letnich na najbardziej wysuniętej na północ części nieba. Po odnalezieniu Wielkiego Wozu możemy zorientować się, że uchwyt jest w rzeczywistości głową i szyją Wielkiej Niedźwiedzicy. „Kielich” jest w rzeczywistości częścią klatki piersiowej niedźwiedzia, a jego „przednie nogi” wystają z prawego dolnego rogu „kielicha”. W ten sposób zlokalizowanie Wielkiego Wozu pozwala nam bardzo szybko odszukać Wielką Niedźwiedzicę.
2. Mały Wóz/Mała Niedźwiedzica

Wielki Wóz pozwoli nam również znaleźć Mały Wóz i jego konstelacji Małą Niedźwiedzicę. Poszukiwania zaczynamy od znalezienia dwóch gwiazd, które tworzą prawą stronę „kielicha” i podążamy prostą linią na północ, aż zobaczymy jasno świecącą Gwiazdę Polarną. Jest ona gwiazdą końcową „rączki” Małego Wozu. W zasadzie jest ona ogonem „małego misia”, a „kielich” stanowi część boku niedźwiedzia. Kiedy znajdziemy Mały Wóz, znaleźliśmy również Małą Niedźwiedzicę.
3. Orion

Orion również jest jedną z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji na nocnym niebie. Zacznij od znalezienia trzech jasnych gwiazd, które tworzą prostą linię pasa myśliwego. Stamtąd powinieneś być w stanie dostrzec Betelgezę, jasną gwiazdę, która zlokalizowana jest w miejscu pachy myśliwego. Podążamy za nią na wschód wzdłuż ramienia myśliwego, w którym trzyma on łuk. Pozostałe gwiazdy formują tułów myśliwego i jeśli przyjrzysz się uważnie, powinieneś dostrzec również jego miecz zwisający z pasa.
4. Gwiazdozbiór Byka

Kiedy odnajdziemy już Oriona możemy wziąć się za szukanie Gwiazdozbioru Byka. Byk znajduje się nad Orionem i zazwyczaj zauważany jako pierwszy po dużej czerwonej gwieździe Aldebaranie, który zlokalizowany jest w pobliżu rozwidlenia rogów byka. Dolny 'róg’ jest domem dla Mgławicy Kraba, zaś nad bykiem znajduje się inna słynna gromada gwiazd – Plejady. Gromady te są niezwykle piękne i można je podziwiać gołym okiem.
5. Gwiazdozbiór Bliźniąt

Orion pozwoli nam również odnaleźć konstelację Bliźniąt. Znajdują się one nad uniesioną ręką łowcy. Konstelacja przypomina dwa bliźniaki z wyciągniętymi i stykającymi się ze sobą ramionami. Zaczynamy od zlokalizowania dwóch jasnych gwiazd, które są głowami bliźniaków, a cała reszta powinna momentalnie ukazać się naszym oczom. Oba bliźniaki mają tułowia i nogi, a bliźniak po lewej wydaje się podnosić nogę, być może, by zrobić krok.