Czym jest kolor?
Są dookoła nas i całkowicie wypełniają naszą rzeczywistość. Zielona trawa, niebieskie niebo, żółte słoneczniki. Kolory. Czym są tak naprawdę?
Na początek musimy powiedzieć sobie jedno. Kolor i światło to nierozerwalna para i jedno nie może istnieć bez drugiego. Brak światła, to brak kolorów. Czemu? Światło widzialne to mieszanina różnych zakresów długości fal promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie to jest wszędzie, otacza nas i przybiera najrozmaitsze formy. Promieniowanie elektromagnetyczne w zależności od swojego zakresu podgrzewa nasze jedzenie w kuchence mikrofalowej, pozwala zajrzeć w głąb naszego ciała dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu lub zmienić kanał w telewizorze za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego z naszego pilota TV.
W zakresie pomiędzy 400, a 700 nanometrów promieniowanie elektromagnetyczne staje się widzialne dla naszych oczu. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej światło, które widzimy składa się z mniejszych “klocków”. Są to tak zwane barwy proste i w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to kolory czerwony, zielony i niebieski. Każdy inny kolor jaki znamy to te trzy barwy zmieszane w odpowiednich proporcjach.
Jeśli patrzymy na zielony liść, widzimy, że ma on barwę zieloną dlatego, że wszystkie pozostałe składowe światła widzialnego są pochłaniane przez jego powierzchnię. Jedyne co wraca do naszych oczu po odbiciu się od obiektu, to właśnie kolor zielony. Jeśli spojrzymy na jabłko, którego skórka ma kolory czerwony, a miejscami żółty, to właśnie te kolory (w przypadku żółtego są to odpowiednio zmieszane barwy zielona i czerwona) odbijane są od owocu by wrócić do naszych oczu.
Kolor zatem, jest porcją promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, która dociera do naszych oczu po odbiciu się od danej powierzchni.