Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


Są dookoła nas i całkowicie wypełniają naszą rzeczywistość. Zielona trawa, niebieskie niebo, żółte słoneczniki. Kolory. Czym są tak naprawdę?

 

promieniowanie elektromagnetyczne

Zakresy fal promieniowania elektromagnetycznego.

 

Na początek musimy powiedzieć sobie jedno. Kolor i światło to nierozerwalna para i jedno nie może istnieć bez drugiego. Brak światła, to brak kolorów. Czemu?  Światło widzialne to mieszanina różnych zakresów długości fal promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie to jest wszędzie, otacza nas i przybiera najrozmaitsze formy. Promieniowanie elektromagnetyczne w zależności od swojego zakresu podgrzewa nasze jedzenie w kuchence mikrofalowej, pozwala zajrzeć w głąb naszego ciała dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu lub zmienić kanał w telewizorze za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego z naszego pilota TV. 

 

barwy proste

Składowe światła widzialnego.

 

W zakresie pomiędzy 400, a 700 nanometrów promieniowanie elektromagnetyczne staje się widzialne dla naszych oczu. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej światło które widzimy składa się z mniejszych “klocków”. Są to tak zwane barwy proste i w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to kolory czerwony, zielony i niebieski. Każdy inny kolor jaki znamy to te trzy barwy zmieszane w odpowiednich proporcjach.

Jeśli patrzymy na zielony liść, widzimy, że ma on barwę zieloną dlatego, że wszystkie pozostałe składowe światła widzialnego są pochłaniane przez jego powierzchnię. Jedyne co wraca do naszych oczu po odbiciu się od obiektu, to właśnie kolor zielony. Jeśli spojrzymy na jabłko, którego skórka ma kolory czerwony, a miejscami żółty, to właśnie te kolory (w przypadku żółtego są to odpowiednio zmieszane barwy zielona i czerwona) odbijane są od owocu by wrócić do naszych oczu.

 

czym są kolory

 

Kolor zatem, jest porcją promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, która dociera do naszych oczu po odbiciu się od danej powierzchni. 

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!