Wszystkie zaoferowane zajęcia dla szkół podstawowych prowadzone są przez zawodowych astronomów z doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim. Gwarantujemy wysoką wartość merytoryczną zajęć w bardzo atrakcyjnej, łatwej do przyswojenia przez uczniów formie.

Pokazy w mobilnym planetarium

We wnętrzu na kopule sferycznego namiotu wyświetlany jest specjalnie przygotowany pokaz astronomiczny. Maksymalnie mieści się w nim 25 osób. Czas trwania ok. 30 lub ok. 45 minut.

Tematy seansów są zróżnicowane pod względem zakresu merytorycznego i formy, dzięki temu są dostosowane do poziomu poszczególnych klas i omawianego materiału. Seans w planetarium będzie ciekawym uzupełnieniem zagadnień z zakresu astronomii omawianych na lekcjach nauczania zintegrowanego i przyrody. Dzięki przyjazdowi mobilnego planetarium wszyscy uczniowie niewielkim kosztem, bez konieczności dezintegrowania pracy szkoły będą mieli okazję obejrzeć wartościowy, rozbudzający ciekawość seans astronomiczny i porozmawiać z prowadzącym zajęcia astronomem.

TEMATY POKAZÓW

klasy 0 – 3

 •  „Nasze niebo” – typowy, planetaryjny pokaz o tym, co widać na niebie. Obejrzymy fazy Księżyca i planety Układu Słonecznego, kometę i deszcz meteorów oraz Drogę Mleczną. Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy i charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdozbiory, poznamy gwiazdozbiory zodiakalne. Dowiemy się także, dlaczego gwiazdy świecą i jaką gwiazdą jest Słońce. Zobaczymy jak nasze niebo zmienia się w ciągu nocy i roku.
 • „Kosmiczna podróż” – o tym, czym można polecieć w kosmos, do czego służy kombinezon kosmiczny, gdzie ludzie już byli i dokąd planują polecieć w najbliższym czasie. Ale również pojawiają się tu planety, mgławice i galaktyka.
 • „Wyprawa na Ziemię” – akcja filmu toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które widzimy z kosmosu i Księżyca. Oglądamy wizję bazy księżycowej. Dziadek opowiada wnukom, urodzonym na Księżycu, o życiu na Ziemi podczas wielkiego zlodowacenia i w czasach dinozaurów, zobaczymy przy tym jak wyginęły te wielkie gady. Obejrzymy także wybuch wulkanu i dowiemy się jak powstają kratery księżycowe i skąd bierze się woda na Ziemi. Szczególnie polecamy widzom w wieku 6 – 12 lat – będą zachwyceni! Jest to najczęściej wyświetlany film w planetariach na świecie. Przed filmem proponujemy pokaz „na żywo” aktualnego nieba.
 • “Jak podglądamy kosmos?”– pokaz poświęcony sposobom badania przez astronomów ciał niebieskich. Dowiemy się m.in. jak działa teleskop, dlaczego widzimy przez niego gwiazdy i planety bardzo wyraźnie, jakie są rodzaje teleskopów i kto wynalazł pierwszy. Poznamy także inne przyrządy, których używają astronomowie do badania kosmosu: teleskopy kosmiczne, sondy, łaziki oraz przyrządy dzięki którym można zmierzyć, zważyć i zbadać temperaturę gwiazd i planet, mimo tego, że są miliardy kilometrów od nas i jeszcze bardzo długo nie będziemy mogli do nich polecieć.
 • “Układ Słoneczny, jakiego nie znamy” oprócz planet i Słońca, poznamy mniejsze i mniej znane obiekty tworzące nasze najbliższe kosmiczne otoczenie, czyli planety karłowate, planetoidy, komety i meteoroidy. Dowiemy się co stało się z Plutonem, sprawdzimy która planeta krąży najszybciej wokół Słońca oraz ile trwa doba i rok na poszczególnych planetach. Sprawdzimy, na których obiektach mogłaby wylądować rakieta, na których planetach i ich księżycach być może istnieje życie i gdzie w Układzie Słonecznym znaleźlibyśmy wodę niezbędną do życia.
 • “Dookoła świata” – podczas pokazu odbędziemy szybką podróż dookoła świata. Obejrzymy niebo widoczne z różnych zakątków Ziemi: od dalekiej północy, przez upalną strefę równikową, aż po odległą Australię. Poznamy przy tym gwiazdozbiory nieba południowego, zobaczymy Krzyż Południa i sprawdzimy co tam jest odpowiednikiem naszej Gwiazdy Polarnej. Oczywiście sprawdzimy także jak nasze niebo zmienia się w ciągu w ciągu nocy i roku oraz co ciekawego oprócz gwiazd można będzie zaobserwować.

klasy 4 – 6

 • “Od zmierzchu do świtu” – Poznajemy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczymy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznamy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiemy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznamy związane z nimi mity. Poznamy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy. Obejrzymy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.
 • “Powrót na Księżyc” – podczas seansu w mobilnym planetarium uczniowie poznają naturalnego satelitę Ziemi, przyjrzą się jego powierzchni i parametrom fizycznym, poznają zjawiska związane z jego obiegiem wokół naszej planety, zobaczą jak przebiegały niektóre misje księżycowe i jaką wiedzę przyniosły o najbliższym kosmicznym towarzyszu Ziemi. Szczególną uwagę poświęcimy ostatniej załogowej misji na Srebrny Glob oraz planom i możliwościom ponownego podboju, a nawet zasiedlenia Księżyca. Seans polecamy także uczniom klasy 7 oraz gimnazjalistom.
 • “Wyprawa na Ziemię” – opis jak wyżej
 • “Jak podglądamy kosmos?” – opis jw.
 • “Układ Słoneczny, jakiego nie znamy” – opis jw.
 • “Dookoła świata” – opis jw.

klasy 7 – 8

 • “O obrotach sfer niebieskich” – podczas pokazu poznajemy dobowe i roczne zmiany wyglądu nocnego nieba, oraz ruch pozorny gwiazd na sferze niebieskiej w zależności od szerokości geograficznej, czyli poznajemy astronomiczne i geofizyczne konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Wyjaśnimy pojęcia ekliptyka, Zodiak, znaki zodiaku. Na przykładzie widocznych aktualnie obiektów głębokiego nieba poznamy ewolucję gwiazd. Poznamy mechanizm powstawania faz Księżyca oraz zaćmień.
 • “Dwa małe kawałki szkła” – Film przedstawia historię rozwoju astronomii i technik obserwacyjnych – od pierwszej lunety, którą Galileusz obserwował księżyce Jowisza, pierścienie Saturna i fazy Wenus, aż po Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Dowiemy się jak działają teleskopy i jak największe obserwatoria badają obiekty i zjawiska odległe o miliardy lat świetlnych. Poznamy także pytania i zagadki kosmosu, które wciąż czekają na swoją odpowiedź. Film zostanie poprzedzony prowadzonym na żywo pokazem aktualnego nieba.
 • “Ku krańcom Wszechświata” – o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a umieszczonym na orbicie okołoziemskiej ponad 20 lat temu przez NASA, wie chyba każdy. Ale nie wszyscy słyszeli, że od kilku lat pracują także teleskopy zbudowane i wystrzelone w kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną. Film omawia dwa urządzenia – Herschel i Planck, których zadaniem jest m. in. zbadanie procesów powstawania gwiazd i galaktyk. Poznajemy przy tym życie gwiazd od ich kolebki, aż po, często gwałtowną śmierć. Podczas filmu dowiadujemy się także m. in. czym jest widmo elektromagnetyczne i w jakich jego zakresach można obserwować otaczający nas Wszechświat. Film zostanie poprzedzony pokazem aktualnego, nocnego nieba.
 • “Powrót na Księżyc” – opis jw.
 • “Dookoła świata” – opis jw.

Warsztaty astronomiczne

Warsztaty mają formułę pogadanki ilustrowanej zdjęciami lub krótkimi filmami lub animacjami, uzupełnione są zajęciami praktycznymi (np. wycinanie i kolorowanie planet, sklejanie modelu sztucznego satelity) oraz łamigłówkami i szaradami o tematyce astronomicznej. Zakres warsztatów jest dostosowany do poziomu wszystkich klas. Czas trwania wynosi 30 lub 45 minut.

TEMATY WARSZTATÓW

 • „Mapka nieba” – każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykona obrotową mapkę nieba, czyli najprostszy przyrząd, który ułatwia rozpoznawanie aktualnie widocznych gwiazd i gwiazdozbiorów, dowie się, do czego służy i jak się nią posługiwać. Ponadto uczniowie dowiedzą się wielu ciekawych i ważnych informacji o gwiazdozbiorach oraz wezmą udział w quizie z ich znajomości.
 • „Układ Słoneczny” – Podczas warsztatów uczniowie wspólnie wykonają model Układu Słonecznego, dowiedzą się, jakie obiekty go tworzą, obejrzą prawdziwe meteoryty i nauczą się je rozpoznawać. Po tych warsztatach nikt nie będzie miał wątpliwości, czym różni się planeta od gwiazdy i planetoidy i co stało się z Plutonem.
 • „Teleskop bez tajemnic” – eksperymenty z soczewkami, lustrami i pryzmatami, dzięki którym będzie można poznać podstawy optyki, a więc m.in. zasadę działania teleskopów. Uczniowie samodzielnie wykonają prosty przyrząd optyczny – spektroskop lub filtr do bezpiecznego oglądania Słońca, który będzie można wziąć ze sobą, jako pamiątkę. Integralną częścią warsztatów będzie obserwowanie Słońca (lub innego oddalonego obiektu w przypadku zachmurzenia) przez teleskop.
 • „Najpiękniejszy gwiazdozbiór” – wszyscy uczestnicy warsztatu dowiedzą się wielu ciekawych i istotnych informacji o gwiazdozbiorach oraz ich nazwach, nauczą się jak je rozpoznawać, ile gwiazdozbiorów widać na nocnym niebie oraz dlaczego Gwiazda Polarna jest tak ważna dla podróżników. Każdy z uczestników po zakończonych zajęciach zabierze ze sobą do domu samodzielnie przygotowany gwiazdozbiór.
 • „Astro-FUN!” – warsztaty w formie pokazu ciekawych programów komputerowych, stron www i aplikacji poświęconych astronomii i badaniom kosmosu. Każdy z uczestników będzie mógł poznać obsługę wybranych programów i zobaczyć jego możliwości. Wszystkie zaprezentowane programy są bezpłatnym otwartym oprogramowaniem, a więc zdobytą wiedzę i informacje uczniowie będą mogli wykorzystywać także w swoich domach. Wskazane jest przeprowadzenie tych warsztatów w pracowni komputerowej.
 • „Lecimy w Kosmos” – interaktywne zajęcia poświęcone technice i fazom lotów kosmicznych, historii podboju Kosmosu oraz dotychczasowym i przyszłym celom misji kosmicznych. Podczas zajęć uczniowie będą uczestniczyli w różnorodnych formach aktywności: pogadanka, prezentacja multimedialna, budowanie modelu rakiety, wcielanie się w rolę astronauty podczas konkursu.
 • „Kosmiczne katastrofy” – podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak tworzą się kratery meteorytowe i od czego zależy ich kształt i wielkość. Na podstawie zdjęć rzeczywistych kraterów księżycowych będą starali się odtworzyć je podczas warsztatów oraz znaleźć zależności rozmiarów kraterów od wielkości meteorytu, prędkości, z jaką się poruszał i kąta uderzenia. Nauczą się także odróżniać meteoryty od zwykłych kamieni ziemskich. Zajęcia oprócz dużej dawki wiedzy dostarczą uczniom mnóstwo zabawy.
 • „Srebrny Glob” – warsztaty poświęcone poznaniu Księżyca – charakterystycznych struktur na jego powierzchni, miejscom lądowania załogowych misji, a także mechanizmowi powstawaniu kraterów oraz zjawisk faz i zaćmień. Uczniowie będą mieli do dyspozycji modele naszego naturalnego satelity oraz telluria, czyli modele układu Słońce-Ziemia-Księżyc. Pamiątką z warsztatów będzie samodzielnie wykonana książeczka faz, dzięki której uczniowie będą mogli sprawdzać jak w kolejnych dniach będą zmieniały się fazy Księżyca.
 • „Satelitą na podbój kosmosu” – warsztaty poświęcone historii podboju Kosmosu, na których uczniowie dowiedzą się jak wyglądały pierwsze sztuczne satelity wysyłane w przestrzeń kosmiczną, jak działały i czym różnią się od współczesnych. W trakcie warsztatów uczniowie wykonają modele sztucznych satelitów takich jak Sputnik czy Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
 • “Ewolucja gwiazd” – warsztaty o tym, jak powstał Wszechświat, jak tworzyły się gwiazdy i galaktyki, a także Układ Słoneczny. Podczas zajęć podzielimy uczniów na grupy, w których wykonają prace plastyczne przedstawiające wybrane typy obiektów głębokiego nieba, jak mgławice i gwiazdy na różnych etapach życia, a następnie wspólnie ułożymy je w odpowiedniej kolejności tworząc cykl życia gwiazd od narodzin do śmierci.

Obserwacje Słońca przez teleskop

Plamy słoneczne, filamenty, protuberancje – wszystkie te, i nie tylko te, szczegóły mogą dostrzec uczniowie bezpiecznie obserwując tarczę naszej gwiazdy. Do ich dyspozycji będą dwa teleskopy, w tym jeden umożliwiający obserwacje Słońca w paśmie H alfa. Podczas obserwacji poznamy podstawowe informacje o Słońcu, dowiemy się jaki wpływ wywiera ono na Ziemię i organizmy żywe, a także jak samodzielnie można prowadzić bezpieczne obserwacje nieba.

Opcjonalnie, przy złej pogodzie proponujemy warsztaty lub multimedialną prezentację na wybrany temat.

Wszystkie tematy pokazów i warsztatów wraz z opisami znajdą Państwo poniżej, aby pobrać lub wydrukować informator wystarczy kliknąć przycisk POBIERZ

Polityka prywatności
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!Scroll Up