Dlaczego skafandry astronautów są białe?
Co Neil Armstrong, Ed White i współcześni astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mają ze sobą wspólnego? Białe skafandry kosmiczne.
Wszystkie agencje kosmiczne wykorzystują białe materiały do budowy skafandrów. Ten niepozorny kolor uratował życie wielu astronautom.
Ziemska atmosfera chroni nas przed 77% promieniowania słonecznego. Astronauci w kosmosie nie mają tej naturalnej osłony, co czyni ich podatnymi na zawrotne temperatury, silne oparzenia słoneczne, a nawet uszkodzenia komórek powodujące raka. Aby z tym walczyć, noszą białe kombinezony, które odbijają szkodliwe promieniowanie słoneczne.
W podobny sposób pomalowana na biało ściana zapewnia w pokoju chłodniejszą temperaturę niż pomalowana na ciemny kolor, ponieważ jasna farba chłonie o 35% mniej ciepła.
Astronauci NASA nie zawsze nosili białe skafandry. Uczestnicy Programu Merkury – pierwszego załogowego lotu kosmicznego – nosili skafandry srebrne. Żaden z tych astronautów nie badał jednak przestrzeni kosmicznej. To kluczowa kwestia, ponieważ najlepsze do tego są skafandry odblaskowe.
Białe skafandry kosmiczne nie są jedynym odzieniem astronautów. Gdy udają się w podróż w kosmos lub w drodze powrotnej, noszą jasnopomarańczowy kombinezon podobny do kamizelek bezpieczeństwa, które noszą piloci sił powietrznych. Robią to z podobnych powodów, ponieważ ten kolor wyróżnia się na tle oceanu i nieba. Jeżeli więc podczas lądowania wystąpi awaria i astronauci muszą porzucić statek, to ekipy ratownicze mogą ich łatwiej znaleźć. Astronauci nosili ten kolor w ramach rosyjskiego programu Wostok. Noszą go też obecnie astronauci MSK w trakcie startu i lądowania.
Jakie jeszcze sekrety skrywają kosmiczne skafandry? Oto trzy najciekawsze:
- Skafandry dopasowuje się poprzez łączenie ze sobą wielu wymiennych części pasujących do różnych rodzajów sylwetki. Nawet psy nosiły już skafandry!
- Na Ziemi sam skafander — bez astronauty — waży około 127 kg. W kosmosie nie waży zupełnie nic, co oznacza, że astronauci mogą poruszać się z łatwością.
- A co jeśli podczas spaceru w kosmosie astronautę zaswędzi nos? Ponieważ nie mogą zdjąć hełmu, w środku przymocowano niewielki kawałek rzepa, który służy do drapania!