Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


Nasze Słońce, jak każda inna gwiazda świeci wyemitowanym przez siebie światłem pozwalając nam ogrzać się w nim i cieszyć się jego blaskiem. Co jednak sprawia, że tak się dzieje?

dlaczego słońce świeci

Gwiazdy, w odróżnieniu od planet i innych ciał niebieskich potrafią świecić własnym światłem. Nasze Słońce, jest jedną z takich gwiazd. Świeci ono tak jasno, że nie jest możliwym utrzymanie na nim spojrzenia przez zbyt dłuższy czas bez dodatkowych instrumentów chroniących wzrok.

Czemu Słońce świeci? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest gorące. Bardzo gorące. Temperatura na jego powierzchni sięga 6000 stopni Celsjusza! Dla porównania, temperatura ogniska oscyluje jedynie w okolicach 500 stopni C.

Co jednak sprawia, że Słońce jest aż tak gorące?  Reakcja fuzji jądrowej zachodząca w jego jądrze w skutek której atomy wodoru przekształcają się w atomy helu. Reakcja ta w ciągu godziny wyzwala tyle energii ile produkuje się na Ziemi w trakcie roku! Większa jej część ucieka w przestrzeń kosmiczną, jednak  Ziemia również otrzymuje jej bardzo dużo właśnie pod postacią światła i energii cieplnej.

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!