Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


system GPS

System GPS. Dziś ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. System nawigacji satelitarnej ma naprawdę imponującą gamę zastosowań; pomaga pilotom, górnikom, astronautom, farmerom, wojsku, śledzi nasze przesyłki oraz spełnia inne funkcje w wielu sektorach przemysłu i życia codziennego. To także dzięki niemu możemy dojechać autem z punktu A do punktu B unikając przy tym korków. Jak działa i co sprawia, że jest tak dokładny?

Kosmiczne “latarnie morskie”

System nawigacji satelitarnej opiera się na sieci satelit znajdujących się na średniej orbicie okołoziemskiej. Myśląc o systemie GPS mamy na myśli sieć 31 satelit opracowaną i obsługiwaną w USA – Global Positioning System. Nie jest ona jednak jedyną siecią tego typu. Rosja na przykład, ma swój GLONASS. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zaakceptowała zarówno system GPS jak i GLONASS jak rdzeń dla międzynarodowej cywilnej nawigacji satelitarnej (GNSS).

system GPS

Atomowa dokładność

Podstawowa, konsumencka wersja systemu GPS oferuje dokładność na poziomie 7,8 metra przez 95% czasu działania w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. By to osiągnąć, każda z 31 satelit emituje sygnał do odbiorników (np. telefonów komórkowych) w celu ustalenia ich lokalizacji. Następuje to w wyniku pomiaru różnicy czasu od wysłania sygnału do jego otrzymania. Satelity systemu GPS wyposażone są w atomowe zegary będące w stanie mierzyć czas z nieprawdopodobną dokładnością (mylą się o 1 sekundę na 100 milionów lat).

Sygnatura czasowa wysyłana jest na bieżąco z satelit do odbiorników, tak by czas nadania sygnału był w każdej chwili możliwy do ustalenia. Poza aktualnym czasem do odbiorników trafiają również inne dane pozwalające dokładnie ustalić pozycję. Urządzenie odbiorcze musi brać pod uwagę także opóźnienia wynikające z przedzierania się transmisji przez jonosferę i troposferę. Informacje pochodzące z zaledwie trzech satelit pozwalają ustalić precyzyjną pozycję, jednak wymagana jest asysta zegara atomowego zsynchronizowanego z GPS. Obecność dodatkowego, czwartego satelity usuwa ten wymóg.

źrodło: faa.gov

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki! Uzyskasz też dostęp do treści i ofert przeznaczonej jedynie dla Klubowiczów.

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!