Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


O naszym naturalnym satelicie wiemy zaskakująco niewiele. Również jego pochodzenie nie jest do końca jasne i w rzeczywistości dopiero program Apollo rzucił nieco więcej światła na rodowód Księżyca.

jak powstał księżyc

Jeszcze w 1902 r. w USA wśród dzieci najpopularniejszą teorią która wyjaśniała z czego powstał Księżyc było to, iż został wykonany z sera. Mogłoby się wydawać, że nie jest to wyjątkowo zaskakujące, gdyż w bajkach często właśnie przedstawiano taki właśnie bieg wydarzeń. Inne pomysły najmłodszych z jakimi można było się wówczas spotkać, to to że Księżyc jest z żółtego papieru, szmat, lub… martwych ludzi.

W świecie naukowym natomiast od bardzo dawno przypuszczano, że nasz sąsiad powstał w wyniku jakiejś kosmicznej kolizji, jednak brak było jakichkolwiek dowodów na jej istnienie, lub nawet poszlak.

Dziś najbardziej popularną teorią uformowania srebrnego globu, jest kolizja Ziemi z planetą Teja (hipotetyczna planeta wielkości Marsa). W skutek tej kolizji oba ciała niebieskie stopiły się w jedno, zaś powstałe wtedy odłamki materii z czasem grawitacja zbiła w nasz Księżyc.

Teoria wielkiego zderzenia ma jednak kilka słabych stron. Niejasne jest między innymi dlaczego na Ziemi nie mamy pozostałości po oceanach magmy które niewątpliwie powstałyby  podczas takiego zdarzenia. Ciężko też wyjaśnić fakt, czemu Księżyc jest ubogi w pierwiastki syderofilne, skoro powstał w wyniku kosmicznej kolizji. Wreszcie skład izotopowy pierwiastków wchodzących w skład skał księżycowych jest inny niż w skałach ziemskich, a teoria nie wyjaśnia, w jaki sposób powstały te różnice.

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!