Pierwszy satelita telewizyjny Telestar-1
Dziś nikogo nie dziwi, że praktycznie z każdego miejsca na świecie mamy dostęp do setek kanałów telewizyjnych i stacji radiowych z różnych krajów. Dzieje się tak dzięki sieci satelitów telewizyjnych, krążących dookoła naszej planety. Oto garść faktów o pierwszym satelicie telewizyjnym Telestar-1.
1. Zbuntowany sygnał.
Pierwotnie zakładano, że wystrzelony w 1962 roku amerykański satelita Telestar-1, miał służyć do transmitowania sygnału pomiędzy Waszyngtonem, a Andover w stanie Maine. Tak się jednak nie stało. Już na początkowym etapie działania systemu francuskie miasto Pleumeur-Bodou odebrało sygnał z satelity, gdzie nadawano akurat amerykańskie pieśni patriotyczne.
Francuzi postanowili odpowiedzieć własną wersją “programu telewizyjnego” i nadano nagranie słynnego francuskiego piosenkarza Yvesa Montanda okraszone zdjęciami Paryża.
Niebawem do zabawy dołączyli Brytyjczycy, którzy również otrzymali przekaz telewizyjny od Wujka Sama. Podczas ich emisji można było obejrzeć transmisję na żywo z inżynierami z Goonhilly.
Obydwie “pirackie” transmisję trwały zaledwie kilka minut.
2. Telestar-1 był pierwszą misją kosmiczną, sponsorowaną przez osoby prywatne.
Telestar-1 był pierwszym komercyjnym ładunkiem w kosmosie. Opracowany przez Bell Telephone Laboratories dla AT&T satelita był częścią wysiłków Stanów Zjednoczonych by udostępnić technologie kosmiczne swoim obywatelom czyniąc je namacalnie użytecznymi.
3. Telestar-1 przybył w pokoju.
Czasy zimnej wojny były pełne napięć oraz wzajemnej nieufności pomiędzy ZSRR, a USA. Wystrzelenie satelity Telestar-1 miało również na celu poprawę komunikacji między krajami oraz zapobieganie dalszym konfliktom.
4. Pierwsze transmisje transatlantyckie.
Telestar-1 umożliwił transmisje transatlantyckie. Przez cały czas jego eksploatacji (tj. 21 lutego 1963) za jego pomocą przesłano ponad 400 przekazów telefonicznych, telegraficznych, faksowych i telewizyjnych.
5. Wpływ satelity Telestar-1 na kulturę popularną.
Misja Telestar-1 okazała się na tyle przełomowa i pionierska, że wzbudziła nawet zainteresowanie papieża Jana XXIII! Dzięki nowemu satelicie zrealizowano również relacje z wielu ważnych wydarzeń jak na przykład śmierć Marylin Monroe.