Opublikowano:
Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka


Kathryn Sullivan, jest pierwszą kobietą, która w 1984 roku odbyła spacer kosmiczny podczas misji STS-41-G. Teraz, 36 lat później tworzy historię ponownie odwiedzając najniżej położone miejsce dna oceanicznego (Głębia Challengera w Rowie Mariańskim).

Kathy Sullivan

Dr Kathy Sullivan i jej pilot (fot. Facebook.com/EYOS Expeditions)

Po ukończeniu swojej wyprawy w poniedziałek 8 czerwca 2020, dr Sullivan jest teraz pierwszą osobą, która zarówno spacerowała w kosmosie, jak i zeszła na głębokość 10,914 metrów do Głębi Challengera, najniższej części Rowu Mariańskiego, jak donosi Heather Murphy dla New York Times. Zgodnie z oświadczeniem EYOS Expeditions, firmy obsługującej łódź podwodną, w której podróżowała dr Sullivan, jest ona ósmą osobą, która kiedykolwiek podróżowała do Głębi Challengera.

68-letnia, była astronautka wraz z podwodnym odkrywcą Victorem Vescovo (który sfinansował wyprawę) zeszli do punktu docelowego wyprawy w łodzi podwodnej o nazwie Limiting Factor. Specjalnie zaprojektowany okręt może wytrzymać 2,425 ton nacisku na swój tytanowy kadłub. Według EYOS, Limiting Factor to pierwszy pojazd, który wielokrotnie trafiał na dno oceanu.

Położona około 200 mil na południowy zachód od Guam, Głębia Challengera, to błotniste zagłębienie w Rowie Marianaskim, które sięga ponad 11 kilometrów pod powierzchnię oceanu. Sullivan i Vescovo spędzili tam około półtorej godziny, robiąc zdjęcia z łodzi podwodnej, a następnie przystąpili do czterogodzinnego wynurzania się.

Po wynurzeniu się na powierzchnię, para wykonała połączenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która leciała ponad 200 mil nad ich głowami – to również zrobiła po raz pierwszy, jak donosi Doha Madani dla NBC News.

Dla mnie jako, dla oceanografa i astronauty był to niezwykły dzień, jedyny raz w życiu, kiedy zobaczyłam księżycowy krajobraz na dnie oceanu w Głębinie Challengera, a potem porównałem swoje notatki na temat naszego niezwykłego pojazdu wielokrotnego użytku z moimi kolegami z ISS  – mówi Sullivan w oświadczeniu.

 

Stworzyliśmy dzisiaj kawał historii… a potem mogliśmy podzielić się tym doświadczeniem z naszymi pokrewnymi duszami z ISS – mówi Vescovo w oświadczeniu. To była przyjemność pracować z Kathy zarówno jako oceanografem podczas nurkowania, jak i astronautą, gdy rozmawialiśmy z ISS.

Kathy Sullivan

Kathy Sullivan na pokładzie promu kosmicznego Challanger w 1948 roku. Źródło: domena publiczna.

Dr Sullivan, która brała udział w trzech misjach wahadłowców kosmicznych, przeprowadziła również z powodzeniem wiele ekspedycji oceanograficznych, zgodnie z jej biografią na stronie internetowej NASA. Wcześniej pracowała jako administrator w National Oceanic and Atmospheric Administration oraz znalazła się na liście Astronaut Hall of Fame w 2004 roku.

 

źródła: magazyn Smithsonian, NASA

Chcesz poznać kosmos nie odrywając się od Ziemi? Poznaj ofertę Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka
Dołącz do Klubu Anuki ZA DARMO. Kosmiczne korzyści czekają!

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi kosmicznymi ofertami oraz mieć dostęp do unikalnych promocji zachęcamy do dołączenia do Klubu Anuki!

Dołączając do Klubu Anuki wyrażasz zgode na naszą politykę prywatności.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!